Dolegliwości podologiczne – w jaki sposób łatwo znaleźć ich przyczynę?

Podologia to dziedzina, która ma tak naprawdę bardzo szeroki zakres zastosowań. Bo pomaga zarówno osobom młodszym, jak i starszym. A trzeba też podkreślić, że biorąc pod uwagę ciągły postęp w medycynie, również i w tym obszarze obserwujemy coraz większy rozwój i jednocześnie, rosnącą z tego powodu trafność diagnostyki i skuteczność rozwiązywania problemów ze stopami. A te mogą być naprawdę bardzo różne. Wynikające z predyspozycji genetycznych, będące następstwem urazów lub nieprawidłowego leczenia urazów. Jednym z narzędzi, które pozwala na precyzyjne określenie przyczyny i późniejsze dobranie najlepszego rozwiązania by ją wyeliminować, jest komputerowe badanie stóp.

 

Wszystko zaczyna się od stopy

stopa

Tak naprawdę, to stopa właśnie jest punktem wyjściowym do innych problemów ortopedycznych tłumaczy nam podolog Nosal-Persowska z Foot-Med Kraków. Jeżeli mamy do czynienia z występowaniem jakichś deformacji, często potem możemy się spodziewać, że narażone na obciążenia i schorzenia są zarówno kolana, stawy skokowe, a także nasze biodra. No i najpoważniejsza sprawa – kręgosłup. U dorosłych osób, wadliwa postawa stóp stanowi też często wstęp do innych problemów – wad postawy. A te, jak wiadomo, korygujemy tym trudniej, im poważniejszy jest uraz. I tu właśnie pierwszy argument za komputerowym badaniem stóp. Precyzja w diagnozie.

 

W jaki sposób przebiega badanie stopy za pomocą komputera?

 

Właściwie są dwa warianty jeśli chodzi o komputerowe badanie stóp. Można zbadać stopę statycznie – wówczas badanie odbywa się w pozycji stojącej, a za diagnostykę odpowiada nowoczesny, cyfrowy podoskop. Dodatkowo, takie badanie można wykonać dynamicznie, czyli podczas poruszania się. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywają odciski stóp. To dzięki nim wylicza się odpowiednie wskaźniki oraz kąty. Badanie statyczne dostarcza nam informacji odnośnie tego, z jakim rozkładem obciążenia na stopy mamy do czynienia w swoim ciele. Badanie statyczne realizowane jest po to, by poddanego mu pacjenta, móc precyzyjnie przyporządkować do jednej z trzech kategorii schorzeń. Chodzi o strukturę stopy. Wydłużoną, normalną lub płaską.

Dynamiczne badanie stopy w ruchu, dostarcza z kolei informacji z innej grupy. Tutaj precyzyjnie sprawdzamy w jaki sposób przebiega praca poszczególnych, kluczowych w procesie chodzenia stawów. Czyli stawu kolanowego oraz stawu skokowego. Gdy sprawdzimy wyniki badania dynamicznego, można swobodnie wyciągnąć informacje o tym, jak zachowują się względem siebie poszczególne stopy. A przede wszystkim, jakie są ich parametry względem przyjętych dla poszczególnych grup ludzi norm. Badanie dynamiczne ma na celu jeszcze jeden aspekt. Chodzi o precyzyjne dobranie wkładek ortopedycznych. W ostateczności też, może zdarzyć się tak, że efektem informacji zwrotnej po badaniu, będzie konieczność poddania się określonym zabiegom rehabilitacyjnym.

Komputerowe badanie stóp ma w swoich usługach bardzo wiele gabinetów w całej Polsce. W związku z tym też, nie trzeba będzie się martwić o znalezienie miejsca, w którym poddamy nasze stopy profesjonalnej diagnostyce. A im dokładniejsza diagnoza, tym przecież lepiej dla nas, bo możemy szybciej rozpocząć leczenia albo zacząć zmieniać nawyki, które wspomogą w zachowaniu względnie dobrej formy. I pozwolą chodzić o własnych siłach – jak najdłużej.