To warto wiedzieć o pracy podologa

W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na encyklopedycznej i powszechnej definicji podologii. Uwzględniliśmy znaczenie tytułowej nauki medycznej zarówno w krajach zachodnich, jak i w Polsce. Na koniec zapoznaliśmy się z opinią Pani Romany Zielińskiej – ekspertki prowadzącej prestiżową klinikę podologiczną. W dzisiejszym artykule skupimy się na kluczowym rodzaju tytułowej nauki, czyli podologii kosmetycznej, a także przedstawimy system szkoleń związany z podologią w naszym kraju. Zapraszamy do lektury!

Podologia kosmetyczna

Pośród zabiegów podologicznych najpopularniejszą formą są cykle związane z medycyną estetyczną. Tego rodzaju zabiegi nie są inwazyjne i co istotne – nie wymagają wykonywania czynności chirurgicznych. Pośród najpopularniejszych zabiegów związanych z podologią kosmetyczną wyróżniamy następujące :

– profesjonalne obcinanie paznokci stóp wespół z rekonstrukcją płytki paznokcia

– usuwanie odcisków, mozeli, nagniotków oraz likwidację skóry suchej w obszarze pięt

– usuwanie zrogowaciałego naskórka z masażem stóp

podolog Katarzyna Sobolewska foot-med KrakowCiekawostkę stanowi fakt, iż profesjonalni pedicurzyści mają możliwość dokonywania tego rodzaju zabiegów dopiero po stwierdzeniu, że stopy pacjenta są zdrowe, zaś on sam nie choruje na cukrzycę. Warto podkreślić, że w Polsce podologia nie jest usankcjonowana prawnie, a zatem oficjalnie pojęcie „podologii kosmetycznej” w regulacji prawnej i medycznej nie istnieje. Mimo to dzidzina ta w krajach zachodnich funkcjonuje od lat dzięki czemu nie następuje rozdzielenie pomiędzy podologią chirurgiczną i estetyczną. Mówiąc wprost – każdy zabieg związany ze stopami jest zabiegiem podologicznym.

Na czym polega system szkoleń?

Wspomniany brak prawnych usankcjonowań sprawia, że w Polsce nie istnieją jeszcze kierunku studiów związanych z podologią. Osoby wiążące swą przyszłość z tytułową dziedziną mogą natomiast korzystać z pakietu szkoleń oraz kursów, które organizowane są przede wszystkim w większych miastach. W naszym kraju w ostatnich latach można zaobserwować rozwój profesjonalnych szkół oraz centrów podologicznych zajmujących się prowadzeniem tego typu szkoleń. W trakcie nich uczestnicy zdobywają wiedzę na temat anatomii stóp oraz ich biomechaniki. Ważnym elementem jest także wiedza związana z budową paznokcia oraz świadomość jego pielęgnacji. Odbycie tego typu kursu zapewnia zdobycie kompleksowej wiedzy na temat większości chorób stóp oraz metod ich leczenia. Warto podkreślić, że szkolenia obejmują również wiadomości z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy w których istotne znaczenie ma proces sterylizacji oraz dezynfekcji. Większość tego rodzaju placówek na stałe współpracuje ze specjalistami z zakresu podologii. Wiedza zdobyta w ramach szkoleń jest zatem nie tylko teoretyczna, ale także praktyczna w ramach odbycia ćwiczeń i praktyk. Jest to szczególnie ważne ogniwo szkoleń, ponieważ brak odpowiedniej wiedzy może przysporzyć mnóstwo problemów zdrowotnych potencjalnemu pacjentowi. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja związana z prawnym statusem podologii w naszym kraju zmieni się w sposób pozytywny.