Inhalacja – Remedium na dolegliwości dróg oddechowych

Medycyna naturalna niesie ze sobą wiele alternatywnych rozwiązań w kwestii uśmierzania dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zarazem jest inhalacja. Czym tak naprawdę jest inhalacja? W jaki sposób prawidłowo ją przeprowadzić? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

W jakich sytuacjach inhalacja okaże się pomocna?

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, warto przede wszystkim objaśnić sam proces inhalacja. Zgodnie z medyczną definicją – inhalacją nazywamy zabieg leczniczy polegający na podaniu roztworów leków, bądź ich aerozoli do dróg oddechowych wespół z wdychanym powietrzem. W przypadku nieżytu nosa zwanego potocznie katarem inhalacja stosowana jest w formie tzw. parówki, czyli kompresów nasączonych olejkiem eterycznym, bądź naparem, które umiejscawia się w otworach nosowych. Inhalacja zalecana jest przede wszystkim w przypadku zakażeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, przeziębień oraz wspomnianego już kataru. Poszczególne opary z danych ziół oraz olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, wykrztuśnie oraz likwidują drobnoustroje. Warto podkreślić, że wbrew wielu mitom proces inhalacyjny nie wpływa negatywnie na stan układu pokarmowego. Jako, że wartościowe substancje docierają do miejsc zapalnych przez błony śluzowe nosa oraz gardła do krwiobiegu, mamy do czynienia ze zmniejszeniem obrzęku zapalnego. Właśnie dlatego specjaliści zalecają stosowanie inhalacji osobom zmagającym się z astmą, gdyż proces inhalacyjny walnie przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości im towarzyszących. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż olejki eteryczne stosowane nader często w procesie inhalacyjnym mają jeszcze jeden istotny walor – działanie aromaterapeutyczne dzięki czumu łagodzą objawy zmęczenia oraz stanów depresyjnych wprawiając nas w pozytywny nastrój.

Metody na wykonywanie inhalacji

Istnieje wiele metod na skuteczne wykonywanie procesu inhalacyjnego. Współczesna medycyna oferuje nam specjalne urządzenia zwane inhalatorami, jednak medycyna naturalna zna kilka innych – równie efektywnych domowych sposobów. Jednym z najpopularniejszych – stosowanych już za czasów naszych babć, a nawet prababć jest zagotowanie wywaru z określonych ziół w garnku, nakrycie głowy wilgotnym ręcznikiem oraz wdychanie utleniającej się pary. Stosując ową metodą należy zadbać o regularność – proces ten powinniśmy powtarzać 3 razy w ciągu dnia w cyklach od 10 do 15 minut. Istotną zasadą jest fakt, by parę wdychać wyłącznie nosem, zaś napar nie może być wrzący, aby nie podrażnić nozdrza. Inną domową metodą jest nacieranie klatki piersiowej, pleców oraz karku olejkami eterycznymi.

Warto sprawdzić preparaty jak:

W ten sposób wydzielające się substancje lotne działają na schorowanego w sposób kojący. Wiele osób stosuje także nawilżone ręczniki w bliskim położeniu. Zapach wydzielający się z nich zdecydowanie poprawi stan osoby zmagającej się z problemami górnych dróg oddechowych.