Jak zwalczyć nerwobóle

Bolące serce najczęściej nasuwa skojarzenia z zawałem. Jednak kłucie w klatce piersiowej może być zwykłym nerwobólem, którego powoduje wiele rzeczy. Dowiedz się co to jest nerwoból i jakie są przyczyny jego występowania.

Czym jest nerwoból?

Nerwoból inaczej zwany neuralgią jest rodzajem szarpiącego bólu, który promieniuje w okolicy konkretnego nerwu. Okres występowania bólu jest różny. Może występować przez parę sekund, minut, a zdarza się że i godzin.

Miejsce mają też długie przerwy lub kłucie objawiające się znacznie łagodniejszym przebiegiem. Najczęstszymi powodami wystąpienia nerwobólów są stany zapalne jednego lub większej ilości mięśni. Przyczyną być może nadużywanie czy niektóre leki. Również ludzie chorzy na cukrzycę czy mocznicę są podatni na jej występowanie. Nerwobóle mogą pojawić się wszędzie.
Kłucie umiejscowione jest niedaleko nerwu, często jest rwący i ostry. Może towarzyszyć mu mrowienie lub drętwienie danej części ciała. Zazwyczaj zaobserwowane są kłopoty z czuciem w danym obszarze ciała jak jako nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk. Rozpoznanie nerwobólu nie zawsze jest proste, przez to często robi się specjalistyczne badania. Badania pozwalają stwierdzić, czy to nerwy są przyczyną kłucia.

Nerwobóle w klatce piersiowej

kardio-medNerwobóle mogą wystąpić w całym ciele, również w klatce piersiowej jako kłucie serca. Przyczyną takiej dolegliwości przeważnie jest półpasiec. Jednak aby mieć pewność, że u pacjenta występuje półpasiec, należy zaobserwować inne, charakterystyczne objawy dla tej choroby. Często drugim, głównym objawem są zmiany skórne.
Jeżeli chory przebył ospę, istnieje możliwość, że nerwoból jest objawem występowania półpaśca. Obie choroby są wywołane tym samym wirusem. Półpasiec rozwija się z wirusa, który przetrwał w układzie nerwowym po przebytej ospie.

Leczenie w większości przypadków przebiega w postaci farmakologicznej. Pacjentowi zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwwirusowych. Poza tym zalecane są plastry rozgrzewające.
Ból w klatce piersiowej może pojawiać się przez schorzenia kręgosłupa. Zwyrodniałe kręgi tworzą punkty ucisku na nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego i przenoszą się w nerwy międzyżebrowe. Wtedy ból jest łudząco podobny do bólu, który ma miejsce w przypadku półpaśca. Leczenie jest farmakologiczne, z wykorzystaniem leków przeciwbólowych.