Walka z otyłością – możesz ja wygrać

Walka z nadprogramowymi kilogramami jest problemem dotykającym wielu ludzi z całego świata. Ciągłe życie w pośpiechu, jedzenie niezdrowego jedzenia i brak sportu sprawiły, że otyłość czy cukrzyca to już choroby cywilizacyjne.

Otyłość w Polsce

Jak wynika z badań, już w 2015r. w Polsce osoby z nadwagą i otyłością stanowiły 49, 88% społeczeństwa. Jest to wynik zatrważający – co drugi Polak zmaga się więc z nadwagą! Dodatkowe kilogramy to nie tylko problem natury wizualnej, wpływający na atrakcyjność, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi i przyciągnięcie potencjalnego partnera.

Nadwaga a samoocena

Nadwaga, niekiedy przeradzająca się w otyłość, skutkuje szeregiem następstw natury psychologicznej i zdrowotnej. Kiedy jesteś niezadowolony ze swojego wyglądu, wskazówki wagi nieubłaganie wędrują w górę, a dodatkowo pojawia się problem z zakupem odpowiedniego rozmiaru odzieży – najwyższy czas zacząć działać. Zadbać o to, by wyglądać atrakcyjnie, móc cieszyć się zdrową i szczupłą sylwetką. Warto robić to przede wszystkim dla siebie. Zadbana, smukła sylwetka może być jednym z filarów, na którym zbudujesz nadszarpniętą samoocenę. Nie ma wątpliwości, że świadomość własnego, atrakcyjnego wyglądu wpływa na polepszenie samopoczucia.

Niebezpieczne choroby

Pozbycie się nadmiarowych kilogramów pozwala jednak przede wszystkim na cieszenie się pełnią sił i życia. Otyłość skutkuje wieloma przykrymi następstwami zdrowotnymi, prowadząc do chorób takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Jest to tylko początek długiej listy schorzeń, do których prowadzić może brak kontroli nad masą swojego ciała.

Aktywność na co dzień

Otyłość utrudnia także codzienne funkcjonowanie. Zadyszka po przebiegnięciu kilku metrów do odjeżdżającego autobusu czy po pokonaniu kilku stopni jest na porządku dziennym. Ociężałość, senność i brak energii nie pozwalają w pełni satysfakcjonująco wykonywać obowiązków zawodowych, zajmować się domem czy swoim hobby. Każdy dodatkowy kilogram to wyzwanie dla kości i stawów, które stopniowo ulegają degeneracji. Warto więc odciążyć swój organizm, by móc wreszcie cieszyć się dobrym zdrowiem i mieć energię do codziennych zmagań z rzeczywistością.

Profesjonalna pomoc

Warto pamiętać, że z nadwagą nie trzeba zmagać się samemu. Istnieją profesjonalne przychodnie i poradnie dietetyczne, które udzielają pomocy nawet przy zaawansowanej nadwadze. Podczas wizyty dietetyk robi odpowiedni wywiad by poznać nasze dotychczasowe nawyki żywieniowe – sugeruje dietetyk Anna Mruk w rozmowie z nami. Następnie układa nam nowy jadłospis i przedstawia wytyczne co do czasu i ilości spożywania posiłków. Podczas kolejnych wizyt kontrolnych oceniane są postępy i dokonywane korekty w nowej diecie.

Pomoc dietetyka nie jest droga a może bardzo dużo dać. Często samodzielne próby schudnięcia kończą się niepowodzeniem i wpędzają w jeszcze większą depresję. Warto podejść do nadwagi jak do choroby i zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.