Zdrowie – czy zwracasz na to uwagę?

Nauka poszła znacznie do przodu, medycyna każdej dekady czyni ogromne postępy. Jednak nawet przy tych wszystkich postępach czasem to my sami musimy pomóc naszemu zdrowiu. Bez tego nawet najbardziej przełomowe odkrycie medyczne może nie pomóc. Jak zatem dobrze zadbać o swoje zdrowie w dzisiejszych czasach? O czym pamiętać? Na co zwracać większą uwagę?

Publikacje naukowe dają nam dość dokładny obraz tego, na co chorują ludzie najczęściej. Wciąż główną przyczyną zgonów są choroby układu krwionośnego. Czyli choroby jak miażdżyca czy nadciśnienie. Na drugim miejscu rak i inne choroby onkologiczne. Jest ich wiele rodzajów i są winne za miliony śmierci każdego roku na świecie. Jednak często zapomina się, że w wielu przypadkach nie biorą się one same znikąd a że to ludzie się przyczyniają do ich rozwoju – czy to przez używki czy złą dietę i tryb życia.

Stąd właśnie biorą się choroby cywilizacyjne XXI wieku jak cukrzyca. Zmiana trybu życia spowodowała, że ludzi zaczęły dręczyć zupełnie inne choroby niż kiedyś. Przez to jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Niewłaściwe odżywianie się może być przyczyną chorób wieńcowych i cukrzycy. Istotne jest, by dieta człowieka była odpowiednio ułożona. Jeżeli mamy z tym problem to dobrze udać się do dietetyka. Po przeprowadzeniu wywiadu ułoży on nam dietę dobraną do naszych właściwości organizmu. Cechy typu grupa krwi czy płeć są ważne i wpływają na kształt ostatecznej diety. Pamiętajmy, że odpowiednia dieta pomoże nie tylko w wydłużeniu życia ale także w uniknięciu poważnych chorób.

Nowotwory to kolejny problem. Przy raku istotne jest odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu. Dzięki temu kuracja ma najlepsze szanse na sukces. Warto badać się regularnie u dobrego onkologa. Dzięki takim badaniom u onkologa mamy szanse na szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia. Warto poczytać jak trudno jest wyleczyć raka w ostatnim stadium. Przez to badania, morfologia krwi i inne są tak ważne. Tym bardziej, że są one łatwo dostępne. Jedynie co trzeba pamiętać to regularne badania odpowiednie do wieku – np. kobiety mammografia, mężczyźni po 50-ce kolonoskopia. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych może nam uratować życie.

bieganie-a-zdrowie

Dieta czy kontrole są ważne, ale nie zapominajmy że istotny jest tryb naszego życia. Czy ćwiczymy? Czy dbamy o odpoczynek? Takie rzeczy jak stres czy ćwiczenia mają istotny na zdrowie człowieka. Jest sporo badań, które udowadniają że już 20 minut ćwiczeń dziennie ma duży wpływ na zdrowie. Już zwykłe bieganie kilka razy w tygodniu może dać duże efekty.

Pamiętajmy, że wiele zależy od nas. Niektórzy myślą że to zależy od genetyki. Czasem ma ona wpływ. Ale bardzo często sami pomagamy chorobom przez złą dietę czy brak sportu. Warto to przemyśleć.